Ujawnienie wyłącznika tachografu w polskiej ciężarówce to wynik kontroli przeprowadzonej przez inspektorów z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie. Incydent miał miejsce w czwartek 11 stycznia br., w okolicach Wólki Dobryńskiej, na drodze krajowej nr 2. Inspektorzy zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą, który powracał na pusto z Białorusi.
W trakcie czynności kontrolnych ustalono, że tachograf zainstalowany w pojeździe został zmodyfikowany w taki sposób, że kierowca mógł w dowolnym czasie rejestrować okres odpoczynku, nawet gdy pojazd znajdował się w ruchu. Pojazd został skierowany do uprawnionego warsztatu celem potwierdzenia ustaleń inspektora i demontażu nielegalnych elementów z pojazdu. Wobec przewoźnika zostanie wszczęte postępowanie administracyjne, zagrożone karą pieniężną w wysokości 12 000 złotych, a dodatkowo przewoźnik może stracić uprawnienia transportowe. Przed kontynuacją przewozu, pojazd został wyposażony w nowy, zgodny z przepisami, tachograf.
Należy podkreślić, że modyfikacja tachografu stanowi również przestępstwo. Na miejsce kontroli przybyli funkcjonariusze Policji, którzy będą prowadzić postępowanie przygotowawcze związane z przerabianiem zalegalizowanego przyrządu pomiarowego i jego użytkowaniem. Zgodnie z art. 315 Kodeksu Karnego, za takie działania grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat.
Bezpieczeństwo i uczciwa konkurencja w branży transportowej są niezwykle istotne. Ujawnienie przypadków naruszeń, takich jak modyfikacja tachografu pokazuje, że służby kontrolne podejmują działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa na drogach oraz równych warunków konkurencji dla wszystkich uczestników rynku transportowego. Przestrzeganie przepisów dotyczących transportu drogowego, w tym użytkowania przyrządów pomiarowych, jest kluczowe dla zapewnienia rzetelności, uczciwości i jakości usług świadczonych przez przewoźników.