W nocy z piątku na sobotę funkcjonariusze Policji, Inspekcji Transportu Drogowego i Straży Granicznej przeprowadzili szeroko zakrojone kontrole kierowców świadczących usługi taxi za pośrednictwem aplikacji mobilnych.
W pięciu miastach województwa sprawdzono około 180 kierowców, wykrywając liczne nieprawidłowości.
Funkcjonariusze trzech służb: Policji, Inspekcji Transportu Drogowego oraz Straży Granicznej, w nocy z piątku na sobotę przeprowadzili kontrole kierowców świadczących usługi przewozowe taxi za pośrednictwem popularnych aplikacji. Działania objęły pięć miast województwa: Lublin, Świdnik, Zamość, Chełm i Białą Podlaskę.
Kontrole dotyczyły m.in. licencji, uprawnień i trzeźwości kierowców, a także stanu technicznego oraz wyposażenia pojazdów. Sprawdzano również legalność pobytu i zatrudnienia obcokrajowców, którzy coraz częściej pracują jako kierowcy taksówek. Każda osoba była weryfikowana w bazach danych Policji i Straży Granicznej, co pozwalało na identyfikację osób poszukiwanych, przebywających nielegalnie na terenie kraju, objętych zakazem prowadzenia pojazdów lub nieposiadających wymaganych uprawnień.
W sumie skontrolowano około 180 kierowców, ujawniając ponad 30 naruszeń i wykroczeń. Większość mandatów dotyczyła złego stanu technicznego pojazdów oraz braków w ich obowiązkowym wyposażeniu. W siedmiu przypadkach wszczęto postępowania administracyjne wobec przewoźników za: brak wymaganej licencji, zatrudnianie kierowcy bez prawa jazdy, niewyposażenie kierowcy w wypis z licencji, wykonywanie przewozu pojazdem bez badań technicznych, korzystanie z pojazdu nieprzystosowanego konstrukcyjnie do przewozów taxi.
Stwierdzono również, że operator jednej z aplikacji przekazał zlecenie przewoźnikowi bez odpowiedniej licencji, co również stanowiło naruszenie przepisów. Zatrzymano 7 dowodów rejestracyjnych, a dwóch kierowców okazało się nielegalnie zatrudnionych na terenie Polski.
Wyniki kontroli wskazują, że nieprawidłowości stwierdzono w co szóstej taksówce. Wśród kierowców zauważalną grupę stanowią osoby młode, znikomym doświadczeniu w prowadzeniu pojazdów. Ich znajomość przepisów ruchu drogowego, techniki jazdy i zasad obsługi pojazdów jest często na bardzo niskim poziomie. To stoi w sprzeczności z zapewnieniami operatorów aplikacji o podnoszeniu jakości świadczonych usług.
Z uwagi na stwierdzone liczne nieprawidłowości, działania służb będą kontynuowane.