Przejdź do treści

Pierwsza mobilna jednostka diagnostycznych już pracuje na Lubelszczyźnie

Zdjęcie mobilnej jednostki diagnostycznej gotowej do pracy

Zamiast w stacji kontroli pojazdów, szczegółowa kontrola bezpośrednio na drodze z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – tak będą sprawdzać stan techniczny pojazdów inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Lublinie.

W czwartek (27.10.2022r.) na MOP Wierzchowiska (S12/S17) Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Lublinie zaprezentował niecodzienny pojazd. W ramach prowadzonego przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego projektu wzmocnienia potencjału kontrolnego Inspekcji Transportu Drogowego, lubelski Inspektorat otrzymał mobilną jednostkę diagnostyczną, umożliwiającą weryfikację stanu technicznego samochodów ciężarowych i autobusów. Zakres przeprowadzanych badań jest porównywany z badaniami przeprowadzanymi na Stacji Kontroli Pojazdów. Jednostka wyposażona jest m.in. w rolki do badania sprawności układu hamulcowego, szarpak hydrauliczny do badania układu kierowniczego i zawieszenia, czytnik OBD do kontroli systemów bezpieczeństwa i ekologii pojazdów, dymomierz, analizator spalin, sonometr do badania głośności pojazdów. Rozłożenie linii diagnostycznej jest w pełni zautomatyzowane i możliwe na wielu punktach kontrolnych zlokalizowanych przy drogach krajowych, wojewódzkich i powiatowych.

Zakup i wykorzystanie mobilnych jednostek diagnostycznych, wpisuje się w proces wdrożenia w Polsce dyrektywy 2014/47/UE, która przewiduje wprowadzenie w krajach członkowskich UE systemu kontroli stanu technicznego pojazdów w ramach kontroli drogowych. Mobilna jednostka diagnostyczna została wykonana przez konsorcjum firm krajowych: W.S.O.P. Sp. z o.o. i Gibas Service Center Sp. z o.o.

Accessibility Toolbar